Jean-Francois Millet

Jean-François Millet(1814 Gréville- 1875 Barbizon), Fransız ressam.Fransız gerçekçiliğinin önemli temsilcilerinden, Barbizon Okulu’nun önde gelen ressamlarından biri olan Millet, yoksul bir Cotentin’li köylünün oğluydu.Cherbourg’da portre ressamı Mouchel’in ve L.Langois’in yanında çalıştı.1837’de bir burs kazanarak  Paris Güzel Sanatlar Okulu’nda Paul Delaroche’un yanında eğitim gördü.
Jean François Millet,1837-1848 yılları arasında Paris’te kaldı.Yeniklasikçiliğin izlerini taşıyan ilk resimlerini Paris 1840 Salonu’nunda sergiledi(Maviler İçinde Pauline ono ,1842).
Sonra kısa süre için Cherbourg’a gitti ve  tekrar Paris’e döndü.Pauline Ono ile evlendi. Karısı öldü. Evinin temizlik işlerine bakan Catherine Lemaire’yle ilişki kurdu. l853’de onunla evlendi ve 1861 yılına dek dokuz çocuğu oldu.
Paris’e yerleşen Millet,orada Troyon,Diaz de La Pena,Daiumier,Barye,Rousseau ve Jacque’la tanıştı.Ekin Biçenlerin İstirahati,Tohum Serpen Adam gibi eserlerinde doğacı konulara yöneldi.
1850 yılında Millet , Paris’ten ayrılıp Barbizon’a yerleşir ve manzaralar ,köylüler, köylü yaşantısıyla ilgili resimler yapmayı sürdürür tablolar birbirini izler: “Saman Taşıyıcısı” “Oturmuş Çoban Kızı”, “Tohum Serpen Adam” (1850), “Başak Toplayan Kadınlar”(l857), ”İneğini Otlatan Köylü Kadın” (1859), “ Istakoz Avcıları (1857) ve Millet’nin adını ölümsüzleştirecek olan ‘L’Angelus” ya da “Sabah Duası” (1859). Bunları bir birbirinden ünlü diğer tabloları izler.

Hunting Birds at Night ,1874 ,Yağlıboya/Tual, 74 x 93 cm

Hunting Birds at Night

The Angelus, 1857-1859 ,Yağlıboya/Tual,55.5 x66 cm

The Angelus

Resimleri tam boyut görmek için resmin üzerine tıklayınız.

Arama Kelimeleri:

başak toplayan kadınlar,millet,jean françois millet,jean françois millet başak toplayan kadınlar,başak toplayan kadınlar tablosu,millet başak toplayan kadınlar,jean françois millet hayatı,odun kıran adam,françois millet başak toplayan kadınlar,jean francois millet kimdir,başak toplayan kadınlar millet,odun kıran adam resmi,ünlü ressam millet,yağlıboya at resimleri,j f millet,yağlı boya köylü kadın resimleri,YAĞLIBOYA HARMAN TABLOLARI

Benzer Yazılar

Franz Marc

Edouard Cortes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir