Nuri Abaç

Nuri Abaç (1926, İstanbul – 2 Mart 2008 Ankara), 1926 yılında İstanbul’da, Kocamustafapaşa semtinde dünyaya geldi.

Babası o yıllarda kurulan Darülbedayi (İstanbul Şehir Tiyatrosu) nin ilk sanatçılarından Mahmut Celalettin (Celal Abaç), annesi öğretmen Sahire Abaç’tır.Nuri Abaç’ın babası Celal Abaç, 1931 yılında ılıman bir iklime ve doğal güzelliklere sahip Mersin’e yerleşti.Çocukluk ve İlk gençlik yılları Mersin’de geçti.Yine o yıllarda Mersin’e gelen ünlü ressam Nurettin Ergüven ve Kemal Zeren’e asistanlık yaptı. 1944 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. Bir yıl Leopold Levy ile çalıştıktan sonra alan değiştirerek Mimarlık Bölümü’nü geçti. 1950’de mezun oluncaya dek zaman zaman resim atölyelerinde çalışmalarını sürdürdü. Bir süre karikatür yaptı, suluboya ve yağlıboya resim çalıştı, ilk sergisini 1949’da Mersin Halkevi’nde açtı.

1960’da Ankara’ya yerleşti .1989’da Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği’nin kuruluşunda görev aldı. 1967’den başlayarak yurtdışında sergiler açtı.1986 yılında yeni dönem resimlerinin yer aldığı İstanbul Sergisi’yle dikkat çekti.1981 yılında ödül aldığı  Resim ve Heykel Sergisinden sonra 1986’da 47.Resim ve Heykel Sergisi’nde de bir ödül aldı,karma sergilere katıldı.

1970’den önceki resimlerinde Anadolu kültürünün efsanevi mitolojik yaratıklarını masalsı ve gerçeküstücü – fantastik bir biçemde resimledi. Daha sonraları yöneldiği Karagöz’ün kişiliğinde ve biçim benzetmesinde tarihi ve güncel konuları, olayları ele aldı. Balıkçıları, simitçileri, pazaryerleri, meyhaneleri, düğünleri, çay bahçeleri gibi yurdunun akla gelebilecek özgün tüm ayrıntıları üzerinde yoğunlaştı.

Geleneksel anlatım biçimlerinden, kültürel motiflerden  etkilendi. Yöreselliği evrensel bir anlayışla yeniden yorumladı,özgün bir resim tarzı geliştirdi.

2 Mart 2008 yılında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu Ankara’da vefat etti.

Piknik- 1989.Tuval üzerine yağlıboya(40 x 40 cm.)

Lokantada

Otomobil Gezintisi, 1982 tarihli.Tuval üzerine yağlıboya.(32 x 42 cm)

Ortaköy Teknesi -1998,Yağlıboya( 50 x 60 cm)

Gemi-1989 ,50 x 60 cm

Hava Balonu


Daha fazla resim ve galeriye giriş için herhangi bir resmin üzerine tıklayınız.

Arama Kelimeleri:

nuri abaç,nuri abaç lokantada tablosu,nuri aba? lokantada,nuri abaç kimdir,nuri abaç’ın lokantada,nuri abaç hayatı,nuri abaç resimleri,lokantada röprodüksiyon,nuri abaç\ın lokantada adlı eseri,nuri abaçın lokantada eseri,nuri abaç in eserleri,nuri abaçın lokantada adlı eseri,röprodüksiyon lokantada,nuri abaçın lokantada,nuri abaç ın hayatı,nuri abacı,lokantada röprodüksiyon örneği,nuri abaçın resimleri,nuri abaçın aldığı ödüler,nuri abaçın hayatı

Benzer Yazılar

Nuri İyem

Gustave Courbet

4 Responses to Nuri Abaç

 1. nur diyor ki:

  Çok Güzel Walla

 2. umut diyor ki:

  resimler ççok güzel

 3. yonca günhan diyor ki:

  resimler ilginç.insanları hep yan profilden çizmiş ve gözler büyük.renk pastel.bakalım çocuklar ayrıntıları görebilecek mi

 4. Kasimir Malevich diyor ki:

  gerçekten süper fotograflar ama o gözlerde ne :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir