Diego Rivera

1 dk okuma süresi

Diego Rivera ( 8 Aralık 1886 – 24 Kasım 1957)  Meksikalı ressam. Bir dönem, ressam Frida Kahlo’yla evlilik yapan  Rivera,  Mexico City’deki San Carlos Academy’sinde eğitim gördü. Latin Amerika’da ve ABD’de fresk sanatını yeniden canlandırdı. Duvar resmi yapmaya genç yaşta başlayan Rivera, Meksiko’da San Carlos Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisiyken bir öğrenci eylemine katıldığı için okuldan atıldı. Veracruz Eyaleti valisi Teodoro A. Dehesa Méndez, Avrupa’da çalışmalarına devam etmesi için destek verdi.Öğrenimini sürdürmek için İspanya’ya giden Rivera, daha sonra Paris’e yerleşti. Orada Pablo Picasso ve Amedeo Modigliani gibi sanatçılarla dost oldu kübizm başlangıcına tanık oldu.
1917 civarında, Paul Cézanne’ın resimlerinde esinlenen Rivera, basit formlar ,canlı renkler ve büyük yamalar kullanarak,Post-Empresyonizm’e doğru yöneldi.
1920’de Rönesans dönemi fresklerini incelemek üzere İtalya’ya geziye çıktı. İtalya’da gördüklerinden çok etkilenen Rivera, ülkesinde uygulamak için taslaklarını çizdi.

1921’de Reform yanlısı Alvero Obregon’un devlet başkanı seçilmesi üzerine Meksika’ya döndü. Yakın geçmişteki Meksika Devrimi’nin umutlarını ve eylemlerini dile getiren siyasi ve toplumsal içerikli bir dizi duvar resmi yaptı. ABD’de Detroit’te Detroit Sanat Enstitüsü ve New York kentindeki Rockefeller Merkezi için de duvar resimleri yapan Rivera’nın resimleri o günlerde siyasi içeriklerinden dolayı yoğun tartışmalarla karşılaştı. Fresklerin çarpıcı renkleri, cesur, yalın ve anıtsal üslubu ABD’de ve Latin Amerika’da fresk sanatının yeniden canlanmasına yol açtı.

Portrait of Angelina Beloff,1909


Resimleri tam boyut görmek için resmin üzerine tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x