Ernst Ludwig Kirchner

1 dk okuma süresi

Ernst Ludwig Kirchner(1880-1938),Erich Heckel, Karl Schmidt-Rottluf ve Fritz Bleyl adlı mimarlık öğrencileriyle birlikte Die Brücke’nin(Köprü) grubunun kurucuları arasında yer aldı(1905). Ekspresyonist(dışavurumcu) resim anlayışını Alman ağaç oyma tekniği,Afrika ve Okyanusya heykelciliği Van Gogh,Gauguin ve Munch’un sanatlarından esinlenen bir anlatımla birleştirdi.Resimlerinde kısa kontur çizgiler ve canlı renkler öne çıkar.
1911’den sonraki çalışmalarında daha yoğun bir yapı,kısa ve keskin anlatımlı bir desen ve daha az parlak tonlar egemen oldu.Konularında Berlin’in kalabalık kafeleri, sirkleri, tiyatroları, kabareleri ve caddeleri gibi modern kent insanının yapay,telaşlı, ikiyüzlü ve kasvetli halleri öne çıktı. Bu yaşama biçimine duyduğu nefreti  resimlerine yansıttı.
Birinci Dünya Savaşı’nda Alman ordusundaki askerliği sırasında ruhsal ve bedensel bir rahatsızlığı ortaya çıktı.1915’te hastalığı artan Kircher ,1917’de İsviçre’ye yerleşti.Bu dönemdeki çalışmaları daha durağan olan Kircher çok sayıda eser verdi.Nazilerce ‘Dejenere Sanat’ adı altında sergilenip yakılan bazıyapıtlarına duyduğu üzüntüden hayatına son verdi(Davos,1935).

Sitzendes Mädchen (1910)

Sitzendes M_dchen

Resimleri tam boyut görmek için resmin üzerine tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x