Gadir

2 dk okuma süresi

İbn Kesir’in naklettiğine göre; Gadir,Harun Reşid’in kardeşi Halife Musa el-Hadi’nin cariyesi idi. Musa el-Hadi, onu gerçekten çok severdi,Gadir cidden güzel şarkı söylerdi.

Günün birinde şarkı söylemekte iken Musa el-Hadi ondan ayrı düşeceği günü düşündü ve yüzünün rengi değişti. Orada bulunanlar­dan biri:
-“Sana ne oldu ey müminlerin emiri? ” diye sorunca Musa el-Hadi ona şu cevabı verdi:
-“Öleceğimi, benden sonra Harun’un halifeli­ğe geçeceğini ve bu cariyemle evleneceğini düşündüm.” Meclisinde hazır bulunanlar ona:
-“Sana canımız feda olsun. Allah sana uzun ömürler versin.” dediler. Onun için dua ettiler.

Sonra Musa el-Hadi, kardeşi Harun’u yanına çağırdı. Olup bitenleri ona anlattı. Harun Reşid de: “Allah göstermesin.” dedi. Harun’a ağır yeminler vererek onun cariyesi Gadir ile evlenmemesini istedi. Harun Reşid de ona istediği bu yeminleri yaptı Ayrıca Hadi, cariyeden de bu şekilde yemin etmesini istedi,cariyede  yemin etti.

Aradan iki ay geçmeden Musa el-Hadi vefat etti.Hadi’nin yerine Abbasiler’in halifeliğine getirilen Harun Reşid,bir gün cariye Gadir’i çağırarak ona evlenme teklifinde bulundu. Gadir de:
“Nasıl olur, ikimiz de Musa el-Hadi’ye yemin ettik, evlenmeyeceğimizi söyledik ” dedi.Harun Reşid: -“Senin yemininin de kendi yeminimin de kefaretini ben ödeyeceğim.” dedi ve onunla evlendi. Gadir onun göz­desi oldu. Öyle ki, Harun’un kucağında uyumakta iken Harun onu rahatsız etmekten korktuğu için hiç kımıldamazdı, hareket etmezdi.

Yine bir gece Harun’un yatağında uyumakta iken çığlık atıp ağla­yarak uyandı. Harun ona:
-“Neyin var ” diye sorunca, Gadir şöyle de­di:
-“Ey müminlerin emiri, şimdi rüyamda Hadi’yi gördüm. Bana şöy­le diyordu:
-“Ben mezar sakinlerinin komşusu olduktan sonra bana verdiğin sözü bozdun.Beni unuttun. Bana ettiğin yeminleri boz­dun.İhanet ederek kardeşimle evlendin. Sana Gadir (ihanet eden) adı­nı veren doğru söylemiştir.Ben kemikleri çürümüş kimseler arasına girdim. Dünyadan ayrı­lıp göçmüş ölülerden sayıldım.Yeni arkadaşın sana mübarek olmasın. Belalar üzerinden kalk­masın.Sabaha varmadan benim yanıma gelesin ve benim uğradığım akibete sen de uğrayasın!”

Harun Reşid ona: “Bu karışık rüyalardan biridir.” deyince, Gadir:
-“Hiç de öyle değil ey müminlerin emiri. Onun söylediği sözler sanki kalbime yazıldı.” dedi. Sonra sarsıldı, çırpınmaya başladı,sabaha varmadan vefat etti.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x