Gazi Osman Paşa

2 dk okuma süresi

Plevne; I. Murad’ın sadrazamı Çandarlı Ali Paşa tarafından 1388 yılında fethedildi ve 1878 yılına kadar Osmanlı şehri olarak kalmıştır.

Gazi Osman Paşa; 1832 yılında Tokat’ta doğdu. 1853 yılında Teğmen rütbesiyle Harb okulundan mezun oldu. Aynı yıl Kırım harbinin ilan edilmesi ile birlikte Kurmay sınıfına alınarak Rumeli’deki orduya gönderildi. Kırım Harbinde gösterdiği başarılı hizmetlerinden dolayı Üsteğmenliğe terfi ettirildi. Kırım Harbi bitince Yüzbaşı Rütbesi ile İstanbul’a dönerek Harp Akademisindeki öğretimini tamamladı. Sonra, Genelkurmay Başkanlığında çalıştı ve Kolağalığa terfi ettirildi. 1859 yılında Osmanlı Ülkesinin nüfus sayımı ve kadastro çalışmalarında bulunmak üzere Bursa’ya gönderildi. 1861 yılında Rumeli Yenişehir’e tayin edildi. Lübnan Yemen isyanlarının bastırılmasında gösterdiği başarılardan dolayı rütbesi Tuğgeneralliğe yükseltildi. 1873 yılında Yeni Pazar Tümeni Komutanlığına tayin edilerek rütbesi Tümgeneralliğe terfi ettirildi. 1875 yılında Merkezi Erzurum’da olan IV. Ordu Kurmay Başkanlığına tayin edildiği sırada Balkanlardan çıkan kargaşalıktan dolayı Niş’e gönderildi. Bu esnada Vidin Komutanı Yaver Paşa, Anadolu’da başka bir vazifeye memur edildiği için yerine Osman Paşa getirildi. 1876 yılında Osmanlı Devletine savaş ilan eden Sırplara karşı başarılı mücadelelerde bulunarak 6 Ağustos 1876’da Zayçar’ı zaptetti ve bu başarısından dolayı kendisine ikinci rütbe Mecidiye Nişanı ile Müşirlik rütbesi verildi. Osman Paşa’nın Plevne Muharebelerinde göstermiş olduğu başarılar üzerine II. Abdülhamid tarafından kendisine Gazi’lik beratı verildi. Gazi Osman Paşa, Plevne muharebelerinde 10 Aralık 1877’de esir olarak gittiği Rusya’dan II. Abdülhamid’in girişimleriyle 13 Mart 1878 tarihinde İstanbul’a geldi. İstanbul’a dönüşünün ertesi günü Hassa Müşüriyeti’ne getirildi ve 5 Kasım 1878 tarihinde de Mabeyn Müşirliğine tayin edildi. Gazi Osman Paşa, 5 Nisan 1900 yılında vefat etti. Vasiyeti üzerine Fatih Camii Haziresi’ne gömüldü. Gazi Osman Paşa’nın Türbesi Sultan 2. Abdülhamid tarafından yaptırıldı.

 

Gazi Osman Paşa; Çökmekte olan Osmanlı Devleti içersinde, dünya harp tarihinin en büyük savunma muharebelerinden birini yapan, Türk tarihinin en büyük komutanlarından biridir. Gazi Osman Paşa’nın adı tarihe 93 harbi olarak bilinen 1877–1878 Osmanlı Rus harbi sırasında Plevne’de yaptığı büyük savunma neticesinde yazıldı. Plevne düştü, kaybedildi ama yapmış olduğu o büyük savunma ve kahramanlık neticesinde, karşısındaki Rus komutanının bile saygısını kazanarak, kılıcını ve madalyalarını üzerinde taşıyarak esir oldu. Adına marşlar yazılan Gazi Osman Paşa, Türk tarihinde her zaman hatırlanılması gereken büyük komutanlarımızdan biridir.
Kaynak:Melike Bayrak

Yapılan Yorumlar
 • Gökhan ufuk dedi ki:

  Bu kahraman adam için kimse yorum yapmamıs uzuntu verıcı bır sey bu
  Yınede kahramanları unutmamak gerekır
  Gazı osman paşalarımız her zaman var olacaktır ve isimleri yasatılacaktır…

 • Vefa dedi ki:

  Nur içinde yat paşam…

 • H. M. dedi ki:

  Şahsen ben de Tokatlıyım ama Gazi Osman Paşa hakkında ilk defa bu kadar ayrıntılı bilgilere ulaştım, hazırlayanlara teşekkürler.

Bir Yorum Yapın

x