Şeyh Şamil: Hangimiz Daha Haklıyız

1 dk okuma süresi

Şeyh Şamil Dağistanlılara  seslendiği bir mektubunda:

“Dağlılarım! Bu çıplak, bu yabanıl dağları sevin. Size pek az dünya nimeti sundu bu dağlar, ama bu dağlar olmasa, sizin toprağınız sizin toprağınıza benzemezdi; ve toprak olmadı mı, siz yoksul Dağlı­lar için özgürlük de olmazdı. Çarpışın bu dağlar için, savunun onları. Kılıçlarınızın ıslıklarını duyayım ve rahat uyuyayım son uykumda” diyordu.

1859 ağustosunda tutsak edilen Şeyh Şamil,Prens Baryatinski‘nin katına çıktı.Gunib dağında atından indi. Sol bacağını biraz öne doğru açmış, ayağını küçük bir kayanın üzerine koymuştu; sağ eli kılıcının kabzasındaydı. Dumanlı bakış­larla çevresindeki dağları süzdükten sonra:

-“Serdar!Bu dağların, bu dağlarda yaşayan Dağlıların onurunu koruyabilmek için yirmibeş yıl savaştım. Hiçbir zaman iyi olmayacak ondokuz yara var vücudumda. Şu anda tutsak düşmüş bulunu­yorum, topraklarımız sizin elinizde artık.”

-“Bu topraklar için mi acıyorsun! Nereye baksan taş, kaya.”

-“Söylesene Serdar, hangimiz daha haklıyız bu sa­vaşta: bu toprakları güzel bilip bu topraklar uğruna ölen biz mi, yoksa bu toprakları beğenmeyip yine bu topraklar uğruna ölen siz mi?”

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x