Harun-El Reşid’in Bizans İmparatoru Nikefor Fokas’a Cevabı

1 dk okuma süresi

Bizans İmparatoru Nikefor Fokas,Abbasilere yıllık vergisini ödemediği gibi,İmparatoriçe İren zamanında ödedikleri vergileri de 803 yılında Harun Reşid’e gönderdiği şöyle bir mektupla geri istedi, Harun-El Reşid‘in Bizans İmparatoru Nikefor Fokas’a Cevabı ise oldukça ağır oldu;

“Bizans imparatoru Nikaforos´tan Arapların hükümdarı Harun´a: İmdi, benden önceki imparatoriçe seni satrançtaki vezir yerine, kendini de piyon yerine koymuştur. Aslında senin vermen gereken malları kendisi sana göndermiştir. Bu da kadınların zaaf ve beyinsizliğindendir. Bu mektubumu okuduğunda onun sana göndermiş oldu­ğu malları bana iade et ve kendin için de fidye öde. Aksi takdirde ara­mızda kılıç konuşacaktır.”

Harun Reşid, bu mektubu okuyunca çok öfkelendi. Öyle ki, yanın­da bulunanlardan hiç kimse onun yüzüne bakamadı, onunla konuşa­madı. Öfkesinden ötürü kendisine bir zarar gelmesinden korkan ar­kadaşları onun için korktular. Sonra Harun Reşid(787-809) bir okka ve kalem getirilmesini emretti. Mektubun üzerine şu ibareyi yazdı:
-“Rahman ve rahim olan Allah´ın adıyla. Mü´minlerin emiri Harun´dan Bizans köpeği Nikoforos´a! Ey kafir kadının oğlu! Senin mektubunu okudum. Cevabını dinle­meyeceksin, bizzat göreceksin vesselam.”

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x