Manda ve Himaye Nedir ?

0
134
views
yorganevi.com

Tarih konularında özellikle kurtuluş savaşı döneminde sıkça karşımıza çıkan Manda ve Himaye nedir ? Manda ve himaye ile ilgili size kısa bilgiler vererek Manda ve Himaye ne demek sorusuna yanıt veriyoruz.

Manda Ne Demek ?

Bazı nedenlerden dolayı kendini yönetemeyecek durumda olan ülkelerin, kendi kendini idare edecek duruma gelene kadar başka ülkelerin üzerinde yönetim oluşturma durumuna verilen isimdir.  Birinci dünya savaşı sonrasında sıkça kullanılan ve uygulanan bu terim bir ülkenin yönetimi ya da idari işlerinin başka devletlerin eline verilmesine ve o devletlerin iç işlerine karışma yetkilerine sahip olmalarına verilen isimdir.

Himaye Ne Demek ?

Kendisini koruyamayak konumda olan ülkelerin kendisine bir koruyucu ülke bulmasına Himaye adı verilir. Kendisini savunamayacak durumda olan ülkeler, başka bir ülkeden kendisini koruma talebinde bulunabilir.Himaye Güçlü olan devletlerin siyasi ve sosyal açıdan kendini koruyamayacak durumda olan ülkeleri kanatları altına alıp kendi çıkarları dahilinde diğer ülkelerin sömürgesi olmaktan kurtarma durumudur.

Birinci dünya savaşı sonrasında ortaya çıkan bu terimler güçlü olan devletlerin güçsüz devletler üzerinde düzenlerini bozmadan çıkarları doğrultusunda kullanmak için ortaya çıkmıştır. Güçlü devletler bu devletleri koruma karşılı güçsüz devletlerdeki tüm servetleri almayı hedeflemişlerdir. Özellikle sanayi devriminin getirdiği ham madde ihtiyaçını karşılamak için Manda ve Himaye durumunu sıkça kullanmışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here