Nazlı Ecevit

0
905
views
yorganevi.com

Fatma Nazlı Ecevit(1900, İstanbul – 1985, Ankara),Albay Emin Sargut’un kızı ,Ferik Salih Paşa’nın torunudur. Annesinin babası ise padişah yaverlerinden Kirat Paşa’dır. Eski başkanlardan Bülent Ecevit’in annesidir.Fatma Nazlı Ecevit, 1915’te meşrutiyet döneminde kızlar için açılan, Darülmuallimat’ı (Kız Öğretmen Okulu) bitirdi. İlk kadın ressamlardan Mihri Müşfik’in özendirici etkisiyle girdiği Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’ni bitirdi(1922). Feyhaman Duran’ın Atölyesi’ne devam etti. 1922-1941 yılları arasında Ankara ve İstanbul kız liselerinde ve Devlet Konservatuvarında resim öğretmeni olarak görev yaptı.
Babasının, Kurtuluş Savaşı’na katılmak için Kastamonu’ya gitmesi üzerine, burada da  bir süre öğretmenlik yaptı. Bu görevini Bolu ve İzmit’te sürdürdü.
Güzel Sanatlar Birliğinin sergilerine, devlet sergilerine katıldı. Bir ara Güzel Sanatlar Birliği Derneğinin başkanlığını yaptı.

Peyzaj, portre ve ölü doğa türlerinde yoğunlaşan resimleri, geleneksel doğacı anlayış çizgisindedir. İzlenimci etkiler taşıyan gerçekçi uslubu atölyelerinde eğitimlerini aldığı Mihri Müşfİk ve Feyhaman Duran etkilerini yansıtır. Resimleri, Türkiye’de “asker ressamlar kuşağı”ndan günümüze aktarılan impara­torluktan cumhuriyete geçiş döne­mi etkisindeki bir geleneğin temellerine dayanır. Nazlı Ecevit’in resimleri izlenim­ciliğin biraz da formüle edilmiş bir yansıması olarak karşımıza çıkar. Ama sanatçıyı yalnızca bir manza­ra ressamı olarak görmemek gere­kir: Portrelerinde daha kişisel bir anlatım yakalamayı başarmıştır . Desenin, Nazlı Ecevit’in resimlerinde, rengi dengeleyen, hattâ bazı yerlerde rengin etkisini ikinci plana iten bir olgu olduğu söylenebilir. Yağlıboya, suluboya, pastel ve karakalem eserler vermiştir.

Resimleri tam boyut görmek için resmin üzerine tıklayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here