Süleyman Seni De Geçtim

30 sn okuma süresi

Bizans imparatoru Justinyen(527-565), devrin mimarlarından Aydınlı Anthemios( Antimius) ile Milet-Balatlı İsidoros’a( İzedor’a) Ayasofya Kilisesini yaptıtırmıştı.Ayasofya Kilisesi,532-537 yılları arasında beş yılda tamamlanmıştı.27 Aralık 537’de Ayasofya Kilisesi’nin yapımı bittikten sonra,Justinyen karşına geçip,Hz.Süleyman’ın yaptırdığı Mescid-i Aksa’yı kast ederek:
_”Ey Süleyman seni de geçtim” dedi.

Yapılan Yorumlar
 • ahmet dedi ki:

  justinyen tahta yeni çıktığı sıralarda Anicia Juliana isimli bir prenses Justinyenı desteklemez çünkü kendi oğlunu veliaht olarak duşunmektedir. Ancak ordu Justinyeni destekler ve onu imparator yapar. A.Juliana’da bunu hazmedemez ve bir meydan okumaya girişir. Bu meydan okuma kendi sarayının bahçesine yaptırdığı Aziz Polyeuktos kilisesidir. A. Polyeuktos kilisesinin kubbe çapı oldukça büyüktür. Bu yönüyle hem yahudilerin süleyman mabedine hem de Justinyene meydan okur. Justinyen ise daha büyük ölçülerdeki Ayasofya yı yaptırarak Anicia Juliananın Süleymana meydan okuyan yapısını geçer. BU nedenlde Justinyen Ayasofyanın açılışında “yendim seni süleyman” diye bağırarak süleymana değil anicia julianaya ve onun yapısı olan aziz polyeuktosa gönderme yapar..ilginize 🙂

 • George Bilmez dedi ki:

  Hz.Süleyman Peygamberdir . Hz.Allah’ın iradesine göre Tapınağı inşa etmiştir.
  Jüstinyen İmparotor’dur . ”Ey Süleyman seni de geçtim” veya “yendim seni süleyman” gibi atıfta bulunması Şeytani Düşüncenin ürünüdür.
  Hz.Süleymanın Tapınağı Rahmanı düşüncenin ürünüdür.
  Tapınaklar ya rahmanı yada şeytanı akla hizmet ederler.

Bir Yorum Yapın

x