Truva Atı

2 dk okuma süresi

truva-ati

Tüm dünya Truva Savaşı’nı Homeros’un İlyada ve Odysseia adlı eserinden öğrenmiştir. Homeros’a göre savaş, Truvalı Paris’in Sparta Kralı Menelaus’un güzel karısı Helen’i kaçırmasından dolayı Yunanlı Akaların Truva kentine saldırmaları sonucu başlamıştır. Homeros’un eseri Avrupa’da uzun yıllar bir efsane olarak okunmuş ve anlatılmıştır. Ta ki 1870 yılında Alman Heinrich Schliemann tarafından başlatılan kazılar sonucu Truva Şehri bulunana kadar. İşte bu keşiften sonra Truva Savaşı’nın gerçek olduğu, Truva şehrinin var olduğu anlaşılmıştır.

Truva Savaşı yaklaşık 10 yıl sürmüştür. İki tarafın askerleri de bu uzun savaştan bıkmış, yorgun düşmüştür. Savaş bir zeka sanatıdır. Dünyanın ilk savaşlarından Truva Savaşı’nın sonucunu da zeka belirlemiştir. Zekasıyla Athena tarafından da beğenilen Odysseus, tahtadan bir at yaparak savaş hilesi ile Truva Savaşı’nı kazanabileceklerini anlatır. Bu fikir kabul edilir. Plana göre Akalılar (Yunanlılar) savaştan çekiliyor hissi uyandıracaktır. Savaş meydanında da tahtadan kocaman bir at bırakacaklardır. Bu atın içerisine OHeinrich Schliemanndysseus ve diğer savaşçı seçkin komutanlar yerleşecektir. Planın gerçekleşmesi için de Truva Atı’nın yanına bir Akalı askeri bırakırlar. Akalılar çekilince Truvalılar şaşkınlık içerisinde tahta atın yanına gelirler.

Bu sırada meydana atın kenarında saklanan Akalı asker çıkar. Akalılardan nefret ettiğini, kendisini savaşı kazanmak için tanrılara kurban etmek istediklerini söyler. Akalı asker Trvalıları plana göre kandırmaya çalışır. Bu tahta at Athena’ya bir sunak olarak hazırlanmıştır. Büyük olmasının nedeni Truvalıların onu şehrin kapısından içeri sokamayıp, yakıp yıkmaları içindir. Böylece Athena’nın gazabı Truvalılar üzerine olacaktır. Eğer ki bu tahta atı şehrin içerisine alırsanız Athena’nın yardımı daima sizinle olacaktır; der.

Truvalılar Akalı askerin sözlerine inanır. Kocaman tahta atı Truva şehrinin içerisine alırlar. Sonra da kutlamalar için gece yarılarına kadar içki içip eğlenirler. Truvalılar uykuya dalınca, tahta Truva atına saklanan seçkin savaşçılar atın içerisinden çıkarlar. Truvalı askerleri teker teker saf dışı bırakırlar. Bu arada geri çekiliyormuş gibi yapıp saklanan Akalı askerler de şehre girer. Şehri tamamen yakıp, yıkıp, tarumar ederler. Savaşı Akalılar kazanır. Melenaus Helen’i alıp Yunanistan’a geri döner.

Kaynak:Ekrem Aytar,Truva Atı nedir?

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x