Kumandan Iyaz Üzülmeyin ve Korkmayın

1 dk okuma süresi

Hz. Ömer’in Şam bölgesini fethi yıllarında Iyaz b. Ganem kumandasındaki askerler Şam’a girince kadınlar korkularından ağlıyor ve başlarına ne felaketlerin geleceğini hesaplayarak saçlarını yoluyorlardı. Derken Iyaz b. Ganem ve etrafındaki askerlerle karşılaşıyorlar. Çeşmeden su almak isteyen bu kadınlar, bir anda korkudan ellerindeki boş kaplar yere düşüyor ve kendilerinden geçer gibi oluyorlar. Kumandan Iyaz onların bu halini görünce şöyle sesleniyor:
“Bizler Allah’a ve son peygamber Hz. Muhammed’e iman eden bir orduyuz. Amacımız sizi kahretmek, esir alıp kullanmak değil, sizi gerçek hürriyete kavuşturmak, namus, iffet ve şerefinizi korumaktır. Üzülmeyin ve korkmayın. Hiçbir Müslüman asker, sizin kılınıza dokunmayacak ve sizi asla rahatsız etmeyecektir. Bizim Peygamberimiz, iman, irfan ve ahlakımız bize bunu emretmektedir” deyince kadınlar rahatladılar ve sularını doldurup evlerine dönünce kocalarına, kardeşlerine, yakınlarına:
“Ne duruyorsunuz? Bu gelen İslam ordusu Bizans askerleri gibi hayasız, namussuz, yağmacı, haysiyet kırıcı değillerdir. Biz kadınları görünce yüzlerini çevirip bize dikkatle bakmaktan bile sakınan bu insanlar gibi neden dindar ve ahlaklı olmayalım?…”
Kaynak:Vakidi ,Fütuhu’ş–Şam

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x