Van Gogh

4 dk okuma süresi

Vincent Van Gogh 30 Mart 1853’te Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Yaşadığı süre boyunca çok başarı elde edememiş bir ressam olmuşsa da Rembrandt’tan sonra, dünyanın en ünlü Hollandalı ressamıdır.

Akli dengesini yitirip intihar edene dek 900 tablo ve 1100 resim yapmıştır. Ünü öldükten hemen sonra hızla artmıştır Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi, Vincent Van Gogh ve çağdaşlarının çalışmalarına adanır. Van Gogh’un bazı tabloları dünyanın en pahalılarındandır.

30 Mart 1987’de Van Gogh’un tablosu, Irises, New York Southeby’de rekor bir fiyatla 53,9 milyon dolara satılmış, diğer bir tablosu Doctor Gachet ise Christie’de 82,5 milyon dolara satılır.

Vincent Van Gogh 16 yaşında Vincent Goupil&Co adlı sanat simsarlığı yapan bir şirkette çalışmaya başlar. Hayatı boyunca kendisine arkadaş gibi olan kardeşi Theo da sonraları ona katılır. Theo’nun Van Gogh için hep özel bir yeri olmuştur. Bu yakın arkadaşlık 1914’de yayınlanan iki kardeşin mektuplarında belgelenmiştir.

Ayrıca Theo yaşamı boyunca maddi anlamda Van Gogh’u destekler. 1873’te şirketi Van Gogh’u Paris’ten Londra’ya tayin eder. Burada Van Gogh dine karşı aşırı bir ilgi beslemeye başlar. 1876’da işine yeterince ilgi göstermemesi sebebiyle çalıştığı şirket, Groupil, onu işinden kovar. Londra yakınlarında Ramsgate’te öğretmenlik yapmaya başlar. 1877’de de tekrar Londra’ya dönerek teoloji okumaya başlar.

1878’te Belçika’da bir madende vaizlik yapmaya başlar fakat birtakım olaylar onu kovulmasına sebep olur. 1880 yılında kendini sanata adamaya karar verir, Anton Mauve’dan resim dersleri almaya başlar ve zamanla Vincent’in renkleri kullanış şekli onun sanatını, hocasınınkinden ayırır. Etten’a ailesinin yanına döner ve çalışmalarına devam eder. 1881’de kuzeni, Kee Vos’a aşkını ilan eder fakat reddedilir. Sonraları bir fahişe olan Sien Hoornik ile aşk yaşamaya başlar.

Van Gogh’un bu ilişkisine ailesi karşı çıkar. Ve çift bir süre sonra ayrılır. Bu dönemde Van Gogh, Rembrandt, Honoré Daumier, Jean-Francois Millet gibi ressamların etkisi altında kırsal ve köylü betimlerini resmetmeye odaklanır, bu dönem tablolarına koyu kahve ve yeşilin tonları hakimdir.1885-1886 kışında Van Gogh Antwerp, Belçika’da bir sanat akademisine katılır tüm bu dönemin en önemli tablosu Potato Eaters (1885) olur.

1886’da Van Gogh Paris’e gider, orada çok sevdiği kardeşi Theo ile Montmartre’de de yaşamaya başlar. Bir sanat galerisini yöneten kardeşini güçlü bağlantıları sayesinde Van Gogh Edgar Degas, Camille Pissarro, Bernard, Henri de Toulouse-Lautrec and Paul Gauguin gibi ünlü empresyonist ressamlarla tanışır.

Van Gogh Paris’te empresyonizmi keşfedip ışığın ve rengin kullanımını özellikle de pointilism denen noktalardan oluşan teknik üzerinde yoğunlaşmaktan hoşlanır ancak Van Gogh bir empresyonist olmaktan çok post empresyonisttir.

Hollanda’da bulunduğu dönemdeki tablolarında yer alan köylüler, kırsal yaşam Paris tablolarında yerini cafelere bırakır. 1888 yılında kardeşi ile yaşamanın verdiği birtakım zorluklar ve şehir yaşamı Van Gogh’u sıkar ve Van Gogh Arles, Bouches’a yani Güney Fransa’ya gider.

Arles’ın atmosferi Van Gogh’a çok iyi gelir ve burda çok sıkı çalışır; aralarında portrelerin de bulunduğu 15 ayda 200’ün üzerinde resim yapar. Bunların arasında. Fishing Boats on the Beach at Saintes-Maries (Haziran 1888); the Night Café (Eylül); Artist’s Bedroom at Arles (Ekim) en iyi örneklerdir.

Arles’da Van Gogh hastalanır zaman zaman bilincini kaybeder ve Gaugin Ekim 1888’de Van Gogh’un daveti üzerine onu ziyaret eder. İki ressam kavga eder Gaugin Paris’e geri döner ve Van Gogh çektiği vicdan azabı sonucu kulağını keser ve ardından 9 Mayıs’ta akıl hastalığı tedavi merkezi Saint-Remy de Provence’ye yatırılır.

Burada 150 tablo ve yüzlerce resim yapar. Burada kaldığı süre içerisinde Van Gogh’un sanatı önemli ölçüde değişikliğe uğrar. Kullandığı renkler Arles döneminde yaptıkları gibi yoğun değildir; sarılar bakır rengi alır. (1889). Mayıs 1890’da Van Gogh kardeşi Theo’yu ziyarete Paris’e gider.

Oradan da kardeşinin isteği üzerine Auvers’e Dr. Paul Gachet’in yanına gider. Burada Dr. Gachet ve kızlarını portrelerini yapar. Başlangıçta burada rahatlamış gibi gözüken Van Gogh bir süre sonra ateşlenmeye ve yine hastalanmaya başlar. Ve 27 Temmuz 1890’da bir tarlada kendini vurur. Kardeşi Theo da 6 ay sonra ölür.

Van Gogh Tabloları -Resimleri tam boyut görmek ve galeriye gitmek için resmin üzerine tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x